Vprašanja v zvezi s cepljenjem proti bolezni modrikastega jezika
Dne 28.12.2016 sem na Upravo RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin po elektronski pošti poslal nekaj vprašanj v zvezi s cepljenjem proti bolezni modrikastega jezika, na katera sem želel, da mi odgovorijo. Na odgovore še čakam.
Kaj je sploh bolezen modrikastega jezika in kako do nje pride? Se bolezen da preprečiti tudi na drugačen način kot le s cepljenjem?
Kako se uradno imenuje to cepivo?
Kdo je proizvajalec tega cepiva?
Kdo je uvoznik tega cepiva za Slovenijo?
Koliko časa se je to cepivo testiralo in kakšni so bili izidi testiranja?
V katerih državah se je to cepivo že uporabljalo? Kakšni so bili rezultati po cepljenju ter kakšni stranski učinki na živalih in ljudeh so se pri tem pokazali?
Koliko denarja iz proračuna bo šlo za izvedbo cepljenja? Koliko od tega bodo na posamezno cepivo zaslužili veterinarji, uvoznik ter še kakšen posrednik?
Katere živali naj bi bile cepljene s tem cepivom in koliko naj bi bilo teh živali? Kolikokrat naj bi se to cepljenje ponovilo?
Katerih živali se s tem cepivom ne sme cepiti? Zaradi katerih razlogov se živali ne sme cepiti?
Koliko časa traja karenca?
Koliko valentno je to cepivo?
Katere vse snovi vsebuje cepivo? Naštejte vse snovi po imenih. Kako te snovi reagirajo ena na drugo?
Kakšne stranske učinke povzročajo te snovi v cepivu?
Ali cepivo vsebuje strupene in rakotvorne snovi? Katere so te snovi?
Ali cepivo vsebuje snovi, ki povzročajo nevrološke motnje pri človeku, npr. demenco, Parkinsonovo bolezen, epilepsijo, avtizem? Katere so te snovi?
Kako se prepreči, da te snovi iz cepiva ne pridejo v meso in mleko?
Obstaja tudi slovenski prevod listine proizvajalca? Če ne obstaja, zakaj ne obstaja? Če obstaja, bi prosil za prevod, ki je enak izvirniku.Kakšne stranske učinke na živalih in ljudeh prinašajo prej naštete pomožne snovi? Kako te pomožne snovi kemično reagirajo med seboj?
So prej naštete pomožne snovi tiste, ki so v cepivu, ki se bo uporabljalo v Sloveniji? Kakšno vlogo imajo v cepivu ter kaj se z njimi doseže? V kakšni količini je posamezna pomožna snov v cepivu, ki se bo uporabljalo v Sloveniji? Kolikšna je dovoljena najvišja količina posamezne pomožne snovi, ki še ni nevarna?
Za aluminij mi je poznano, da povzroča med drugim demenco. Zakaj se dovoli uporabo aluminija, ki je težka kovina, v cepivu? Kako se da iz telesa živali in človeka izločiti aluminij?
Ali sestavine tega cepiva (zdravilne in pomožne) povzročajo neplodnost cepljenih živalih in njihovih potomcev ter spontani splav? Kaj pa neplodnost in spontane splave pri ljudeh po zaužitju mesa in mesnih izdelkov ter mleka in mlečnih izdelkov cepljenih živali? Ali o tem obstaja kakšna študija. ki jo ni naročila farmacevtska industrija? Ali ste jo pripravljeni objaviti?
Kakšen vpliv ima to cepivo na okolje in na podtalnico v primeru izlitja cepiva ali izločanja urina ter blata cepljene živali?
Ali je meso živali (govedo, drobnica), ki je prejela to cepivo proti bolezni modrikastega jezika, primerno za prehrano ljudi in mesojedih živali?
Ste pripravljeni jamčiti, da po cepljenju ne bo nobenih stranskih učinkov?
Kdo bo plačal odškodnino v primeru, da se izkaže, da to cepivo škoduje ljudem in živalim?
Kakšna je odškodninska odgovornost proizvajalca, uvoznika, ministra za kmetijstvo, veterinarskega sveta, direktorja uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ter veterinarja? So vsi ti pripravljeni za škodo, ki bi nastala s cepljenjem, odgovarjati z vsem svojim premoženjem?
Zakaj se sploh namerava izvesti cepljenje živali po celotnem teritoriju Republike Slovenije, če pa je bilo primerov bolezni modrikastega jezika le nekaj in še ti so bili geografsko na zelo omejenem področju?